V letošním roce z Příbrami vyjede turistický autobus, který nejen turisty, ale i cyklisty zaveze z Příbrami na samý okraj Brd, ve kterých jsou vyznačeny desítky kilometrů turistických tras a cyklostezek.

Od června do září bude každý víkend a o svátcích vyjíždět turistická linka MHD 5B. Jde
o projekt, který město Příbram obnovuje po třech letech. Díky tomuto spoji se turisté budou moci pohodlně přemístit jak mezi příbramskými památkami, tak se v klidu během pár okamžiků dostat až na okraj CHKO Brdy bez nutnosti použití vlastního automobilu.

„Spoj, který jsme si pracovně nazvali Fabiánův expres, zajistí nejen převoz turistů, ale i cyklistů, kdy bude možné přepravit 10 jízdních kol. Pro letošní sezonu je turistická linka MHD 5B nastavena tak, že pojedou čtyři spoje v dopoledních a následně čtyři zpáteční spoje v odpoledních hodinách. Zavedení turistické linky je dalším krokem ke zpřístupnění Brd a celé naší turistické oblasti,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

První spoj turistické linky MHD 5B vyjede na svoji trasu v sobotu 5. června v 8.05 h. Autobus bude vyjíždět ze Svaté Hory projede Příbramí přes Březové Hory do Kozičína, Orlova a zpět na Svatou Horu. Jízdné je nastaveno dle platného tarifu MHD Příbram a převoz jízdních kol je bezplatný.

Již nyní můžeme prozradit, že v průběhu léta se uskuteční dvě komentované vycházky se Správou CHKO, které budou navázány na tento turistický autobus.

A k jakým místům vás autobus vezme?

Svatá Hora – představuje významnou památku baroka ze 17. století a nejvýznamnější a nejstarší mariánské poutní místo v Čechách. Chloubou svatohorského chrámu P. Marie je nádherný hlavní oltář ze stříbra. Kromě velmi hodnotné architektury je zde několik stovek plastik a obrazů a mimořádně bohatá štuková výzdoba. Součástí areálu je také kamenný sloup na prostranství, sousoší Kalvárie, Mariánská studánka a památný Svatováclavský dub. Svatá Hora nabízí také krásný výhled na Příbram. Ze Svaté Hory vede do města 450 metrů dlouhé, kryté schodiště, které bylo postaveno v 18. století.

Historické centrum – náměstí T. G. Masaryka je historickým centrem Příbrami. Od arcibiskupského hrádku ho ve 2. polovině 14. století odděloval vodní příkop s můstkem. Bývalo uzavřeno třemi branami. Před původně gotickým kostelem svatého Jakuba obklopeným hřbitovem stávala škola a hospoda, pod ní byly masné krámy. Zastavte se u budovy Báňského ředitelství, radnice, sokolovny a Zámečku-Ernestina, kde se nachází Galerie Františka Drtikola se stálou expozicí jeho díla.

Nový rybník – volnočasový areál nejen pro odpočinek, ale i spoustu skvělých zážitků. Unikátní přírodní park s atraktivním sportovním i gastronomickým zázemím přímo vybízí strávit zde volný čas s rodinou nebo přáteli. Pořádají se zde hudební a kulturní akce, teambuildingy nebo soukromé oslavy. Návštěvníci mají vstup zdarma a celý prostor včetně toalet a vstupu do vody je bezbariérový. Děti zaujme: vodní hřiště, hobití vesnička, minizoo, vzduchové trampolíny, rákosníčkovo hřiště, animační programy. Aktivity, co mohou využít děti i dospělí: koupání v přírodním rybníku, Adventure mini golf, skatepark, inline dráha, volnočasové a workout hřiště, dobrodružně naučná stezka přes litorální pásmo, bosá stezka.

Hornické muzeum – báňský skanzen na Březových Horách nacházející se v areálu dolu Vojtěch, Anenské šachty, Drkolnova a Ševčinského dolu. Počtem historických objektů s expozicemi se stalo toto muzeum největším hornickým muzeem v České republice a jedním z největších v Evropě. Dětem i dospělým nabízí oblíbenou jízdu hornickými vláčky, prohlídky štol, fárání výtahem, jízdu po skluzavce k obřímu vodnímu kolu, seznámení se s unikátními parními těžními stroji a rozsáhlou mineralogickou sbírkou či havířským folklórem.

Orlov – výlet na vrch Třemošná a Kazatelnu – ze západních svahů Třemošné, kde je řada mýtin, se otevírá pěkný pohled na náhorní planinu nejvyššího brdského vrcholu Tok (865 m). Asi 300 metrů dále po hřebeni se dojde k vyhlídce Kazatelna. Jedná se o vrchol skaliska, takzvaného mrazového srubu. Odtud se naskýtá dálkový výhled na Příbram, za níž vystupuje Povltaví, jižněji pak Novohradské hory a vrcholky Šumavy.

Kozičín – výlet k Pilskému rybníku – Pilský rybník (původně zvaný Sofiin) byl budován v letech 1849 – 1853 a to původně jako zásobárna vody, potřebná pro příbramské doly a hutě. Voda k nim byla vedena pomocí ojedinělého vodního díla, takzvaných struh. Nyní nádrž představuje největší rezervoár pitné vody pro Příbram a okolí. Od hráze jsou přes vodu vidět Brdce, jedna z brdských osmistovek (839 m).