Drahé kolegyně, drazí kolegové, milí přátelé,

za pouhých pár měsíců nás čekají parlamentní volby, které po mnoha letech dávají naději na změnu. Na dlouho očekávané překreslení politické mapy naší země.

Spolu s námi kandidáty jste se ale také i vy, kolegyně a kolegové z našeho hnutí, octli v předvolební kampani, do které jsme vstoupili jako lídři politického peletonu. Pozice lídrů a naše spojení s Piráty je pro nás všechny novou zkušeností, doposud neozkoušenou výzvou, která však obnáší jiný přístup a především pravidelnou komunikaci nás všech.

Mnoho významných skupin, ať už v politice nebo v jejím pozadí, se cítí naším vedením v průzkumech a možností změny stávajících poměrů, ohroženo. Objevila se ohromná dezinformační kampaň a každý z nás se denně setkává s jejími následky. Lidé v obcích, kteří nám důvěřují, nás konfrontují s pomluvami, které kolují o našich koaličních partnerech i o nás samotných.

Uvědomujeme si náročnost této výzvy. Uvědomujeme si, že právě vy jste nositelem myšlenek hnutí a že právě na vaší práci v regionech stojí náš dosavadní úspěch. Uvědomujeme si také, že není jednoduché tyto pomluvy vyvracet, pokud nemáte informace a argumenty, kterými můžete dotyčné přesvědčit. A nechceme dopustit, abyste měli ruce svázané.

Proto přicházíme s novým formátem, kde vás budu osobně každý týden informovat o tom, jak se věci skutečně mají a lži, pomluvy a urážky na naši koalici uvedu na pravou míru:

Piráti a starostové chtějí lidem zdanit jejich úspory

Tato lež vychází z komentáře Lukáše Kovandy pro MF DNES. Kovandův komentář je záměrnou manipulací veřejnosti a nezakládá se na pravdě, protože úspory občanů našimi kroky rozhodně znehodoceny nebudou. Naopak. Vstup do ERM II, který v komentáři označuje za příčinu, a tedy snížení nákladů na správu státního dluhu, lidem s úsporami totiž může pomoci, protože jedním z klíčových efektů je posílení koruny. Stejně tak by to přineslo pro české občany bonus v podobě levných půjček. V současné době máme jednu z nejvyšších inflací v EU – kolem 3 %. A právě ta znehodnocuje naše úspory, nikoliv Piráti a Starostové. Právě proto s ní chceme bojovat.

Pan Kovanda navíc míchá účelově pojmy a dojmy – záporný úrok z vkladů, který navíc využívá jen minimum soukromých bank v eurozóně u zůstatků zpravidla nad 100 tisíc eur, není daní. Jde o rozhodnutí soukromých bank, nikoliv státem nařízenou daň. Klienti mají rovněž v takovém případě možnost snadno změnit banku za takovou, která má vstřícnější podmínky.

Piráti jsou neomarxisti a komunisti

Piráti jsou liberální středová strana, programově blízká našemu hnutí. Doposud jsme spolupracovali v opozici, kdy jsme často bránili nesmyslům levicové vlády, jejíž součástí byli i komunisté. Piráti stejně jako hnutí STAN hájí tržní ekonomiku a práva jednotlivců, ale zároveň chtějí rovné šance a spravedlnost pro každého bez ohledu na výši jeho bankovního účtu. To jsou hodnoty, z nichž vychází i náš koaliční program. Chceme, aby se stát postaral o ty, kteří se o sebe sami postarat nemohou, stejně jako to děláme léta i na úrovni našich obcí. Ale také chceme, aby stát nebránil v rozvoji těm, kteří jeho pomoc nepotřebují. To jsou zásady středové strany. Nenaleznete v něm nic, co by byť jen naznačovalo extrémní levicovost. Nálepka “levičáků” má v českém prostředí negativní konotace, a právě proto ji političtí soupeři využívají vůči Pirátům. Jde pouze o obyčejnou diskreditaci politického protivníka, na základě jednoduché nálepky bez reálných argumentů.

Piráti a starostové nechtějí vyslovit nedůvěru vládě a proto drží babiše u moci

Není to pravda. Udělali jsme maximum možného pro předčasné volby, tedy rozpuštění sněmovny. Byla to ta nejlepší cesta, jak ven z této šlamastiky. K takovému kroku však nebyla vůle většiny poslanců a nyní už tato varianta kvůli ústavním termínům není na stole. Vláda Andreje Babiše nikdy neměla naši důvěru. Byli jsme vůči ní aktivní, ale konstruktivní opozicí. Těch přehmatů a kauz je tolik, že je nelze přehlížet, ale bylo nutné počkat, až se vyřeší diplomatická krize s Ruskem. Teď je hlasování o nedůvěře logickým krokem a každá z politických stran by měla jasně ukázat, zda je jí chaotická politika vlády lhostejná. Každý poslanec dá svým vyjádřením veřejnosti najevo, kdo současnou vládu drží celá léta u moci.

Pokud ještě nejste součástí naší komunity, připojte se na Facebooku ke skupině Členové a registrovaní příznivci, kde o těchto problémech pravidelně diskutujeme.

Jistě se vám může hodit také náš “Šuplík”, kde pod jedním odkazem naleznete vše potřebné a můžete se k němu pod stejným odkazem stále vracet.

A v neposlední řadě si určitě prostudujte náš kvalitní volební program, na kterém pracovaly několik měsíců desítky lidí z řad Starostů, Pirátů i nezávislých odborníků. Právě v něm se skrývá mnoho odpovědí na otázky, kam skutečně chceme naši zemi vést.

Vít Rakušan,

předseda hnutí STAN