Moji milí pravidelní čtenáři.

Jako první dostal vakcínu proti koronaviru v České republice politik. Ve všech zemích, ke kterým se chceme životní úrovní přiblížit, to byl buď zdravotnický personál nebo občan v důchodovém věku. Premiér to oslavil pěknou fotkou s nápisem “Hotovo!” a prohlášením, že není koordinátorem očkování, nicméně z jedné ampule vymáčkneme šest dávek místo pěti. Prezidentka Čaputová se také nechala očkovat před objektivy, jen na stěně za ní visel nápis ”Začínáme” (a na Slovensku dostal tu úplně první symbolickou dávku lékař). Jak příznačné pro dobu, kterou prožíváme. Jak typické pro ty, kteří nás mají z krize vyvést.

Je dobře, že premiér podpořil očkování, jen je to celé tak typické pro jeho vládu… Osobní exhibice, zahleděnost do sebe sama a svých “nadpřirozených” schopností. Kdyby to alespoň bylo doprovázeno informacemi, které veřejnost v zemích, kde není politika jen PR akcí, nýbrž službou lidem, samozřejmě má:

  • Kdo a kde bude očkovat?
  • Jaké je pořadí?
  • Kde jsou přehledné informace pro občany včetně těch o rezervačním systému?
  • Jakým kanálem budou lidé kontaktováni?
  • Kde je osvětová kampaň zaměřena na všechny cílové skupiny, s využitím všech nástrojů? Lithium jsme těsně před volbami zachraňovali efektivněji.
  • Jaká je ambice naší země ve srovnání s jinými zeměmi?

Tyto informace musí být všudypřítomné. Jde o budoucnost, o zcela strategickou záležitost pro naši zemi, její perspektivu, stabilitu, prosperitu. Proč to tak v České republice není, proč budeme vstupovat do nového roku s nejistotou… bohužel nevím. Premiéra i ministra zdravotnictví žádáme o odpovědi opakovaně a stále znovu.

Bývá zvykem si do začátku roku dávat předsevzetí. Nedělám to rád, přeci jen už vím, že jsou často vedena optimismem a přílišnou vírou ve vlastní sílu a vůli. Změna obvykle nepřichází rychle, ale musí se pomalu odpracovat.

Přesto si jeden cíl dám. Je to dlouhodobý úkol. Nezklamat Vás. Přinášet věcné odpovědi na otázky, pomáhat vám, být srozumitelný. Dělat všechno pro to, aby lidé neztráceli důvěru v politiku a politiky. Nejsou totiž všichni stejní.

Chci, abychom měli naději. Naději, že se tady bude žít líp. Že lze otočit list. Udělám všechno pro to, abych patřil k těm, kteří vám naději v příštím zlomovém roce dají.

Tak nám všem přeji lepší rok 2021. Váš Vít Rakušan