Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (KSÚS) musí zaplatit 300 tisíc korun za to, že v rozporu se zákonem úmyslně dělila veřejné zakázky na menší části, aby je mohla zadat bez soutěže a oslovit předem vybraný okruh dodavatelů. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Hnutí STAN dlouhodobě upozorňuje na neprůhledné hospodaření uvnitř KSÚS, navrhovalo například, aby KSÚS podléhala větší kontrole. „Navrhovali jsme, aby aby hospodaření a chod Krajské správy a údržby silnic měl možnost hlídat kontrolní výbor, koalice vedená hejtmankou Jermanovou Pokornou to ale neumožnila. Pořád nám tvrdili, že v krajské správě silnic se nic nekalého neděje a vše je v naprostém pořádku, naposledy na pondělním zasedání zastupitelstva. Teď vidíme, že to tak není,“ komentoval situaci předseda středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalik.

Antimonopolní úřad ve svém nálezu popsal, že KSÚS pochybila, když předloni v únoru na základě čtyř veřejných zakázek malého rozsahu uzavřela smlouvy na obnovu vodorovného dopravního značení ve čtyřech oblastech Středočeského kraje. Podle rozhodnutí úřadu zadavatel postupoval mimo zadávací řízení. Situací v KSÚS se rovněž zabývá policie, právě pro podezření z účelového dělení zakázek. Loni v listopadu zasahovala přímo na úřadě Středočeského kraje a odnesla si řadu materiálů.

Chyby v oblasti kontroly hospodaření v KSÚS odhalil i vnitřní audit. „Auditor tehdy konstatoval, že způsob řízení Krajské správy a údržby silnic by mohl být efektivnější, pokud by organizace například lépe komunikovala se svým zřizovatelem, a umožnila kontrolu své činnosti. Řešení, které zastupitelé za STAN navrhovali, však koalice smetla ze stolu s tím, že je v KSÚS vše v pořádku. Já v tom ovšem spatřuji velký problém, znovu bychom měli otevřít otázku hospodaření KSÚS, ale je jasné, ze do voleb se jakékoliv naše snahy minou účinkem,“ uvedla vyzývatelka středočeské hejtmanky Petra Pecková (STAN).

Ing. Věslav Michalik, CSc, předseda klubu zastupitelů STAN