Stávku učitelů podporujeme! Také touto formou chceme podpořit středeční stávku učitelů! Stávka se bude konat z důvodu zvýšení především tarifních platů.

Mzdy kantorů často nedosahují ani průměrné mzdy v ČR. Požadavek stávkujících učitelů považujeme v naší redakci za oprávněný. Od revoluce bylo školství pro vládnoucí garnitury jen okrajovou záležitostí a nezájem o problematiku školství hraničil se snahou provádět cílenou degradaci vzdělanosti v naší zemi. Žádní politici, kteří dovedli naší zem do současného stavu neřešili spravedlivou odměnu učitelům, školníkům, kuchařkám a všem, kdo ve školství pracují. Na sebe ovšem nezapomínali,… pravidelné valorizace platů poslanců, atd. Nikdo zodpovědně neřešil platy, ale ani další prostředky potřebné na fungování, rozvoj školství, kvalitu výuky, vzdělávání kantorů, výchovu a motivaci mladých lidí, kteří se pro povolání učitele rozhodli.

O všeobecně nižší úrovni vzdělanosti, zejména v některých disciplínách vzdělání mladých lidí ví každý, kdo má otevřené oči a o takovém tématu někdy zapřemýšlel. Bezmála třicet roků stálo školství a vzdělanost na okraji zájmu zákonodárců-politiků a nyní mají být učitelé těmito personami v médiích osočování, že dostávají přidáno a mají stále málo? Já doufám, že stávka něco změní. Že si poslanci uvědomí jaká je skutečná situace ve školství, jaké jsou skutečné mzdy ve školství, které si kantoři a další i nepedagogičtí pracovníci ve školství domů přinesou.

Podotýkám, že z velkého množství kantorů, které osobně znám se nebrání nikdo ani zvyšování nároků na kvalitu jejich práce, která má jít ruku v ruce se zvýšením platů.

Poslanec Faltýnek, tento velký odborník na školství v nědělním vysílání na ČT 1 – Otázky Václava Moravce řekl, že stávka nic nezmění. Naprostá arogance, tohoto politického cestovatele a „všerozumněla“ je strašná. Možná by mohl okusit práci učitele do nějaké sociálně pestré třídy, nebo pěkně ráno za tmy přijít do školní jídelny začít vařit, nebo začít školu vytírat mokrým hadrem. Tyto práce ale provádět na několik měsíců, nebo roků a přinést si domů 12 tisíc, možná 22 tis. Kč. To by byl asi u Faltýnků frčák! Pak by možná přestal veřejně kantory v médiích napadat a pochopil by o co vlastně jde. On to ale bohužel neudělá, musí řešit pro nás všechny přeci cenu mýtného na dálnicích a pokoutně se scházet s podnikateli a předsedou NKÚ.

Učitelé, ale i další zaměstnanci ve školství, práce kterou děláte má tisíckrát větší význam a je poctivější než práce těch vrcholných politiků, kteří v naší zemi rozhodují! Redakce pribramnaostro.cz i já osobně středečně stávku podporuji a přeji úspěch požadavkům, které vznášíte.


Ing. Petr Kareš a redakce