V Příbrami funguje přerozdělování dotací do sportu na základě výsledků. Kromě počtů sportujících dětí v jednotlivých klubech se zásadně přihlíží i k jejich účasti v krajských a republikových soutěžích. Podle trenérky a pedagožky Mgr. Renáty Vesecké ve výsledku tahle praxe dětem škodí.

Chtěla bych změnit systém přerozdělování peněz do sportovních klubů, které se starají o mládež a děti. Na jednu stranu trenérům stále říkáme, že je špatně hnát děti za výkonností a výsledky, protože chceme, aby děti sport milovaly a nepropadaly splínům a nízké sebedůvěře, když na ně nedosáhnou. Na druhé straně peníze přerozdělujeme podle toho, jak jsou úspěšní. Nutíme je tedy, aby s dětmi jezdili na závody a výsledky po nich požadovali. Koeficient úspěšnosti je jedním ze základních kritérií pro rozdělování finančních prostředků. To je podle mě špatně. Důležitější je, aby děti sport bavil a vyplnil jim volný čas, který by jinak trávily třeba u počítače, Každé dítě nemůže být vrcholový sportovec, ale každé může sportovat. To je můj cíl,“ vysvětluje Vesecká.

Nabízí přitom jednoduché a do praxe bez problémů převoditelné řešení: „Jako jediné kritérium pro přidělování dotací klubům se sportující mládeží bych zvolila počet členů jednotlivých klubů. Pokud chci podporovat lidi, kteří se věnují dětem, maximálně je podpořím. Jednoduchými kontrolami se dá počet členů ověřit. Navíc je potřeba jasně definovat, že tyto prostředky půjdou pouze a jen na sportující mládež a děti, a kontrolou účetnictví tuto skutečnost následně ověřit. Takhle to koneckonců už i funguje,“ dodává trenérka a lídryně sdružení Příbramáci pro Příbram.

Ne všechny děti jsou totiž talentované nebo dříči, kteří vozí domů medaile. Podporovat by se měla každá snaha, která je odtáhne od počítačů a telefonů. Řada státních dotací do sportu je navázána právě na počet členů.

Reklama: