Všední každodenní život Jana Palacha sleduje stejnojmenný film na základě dostupných faktických pramenů a zároveň nutí k přemýšlení, co asi mladému muži, který se upálil na protest proti potlačování svobody a pasivnímu přístupu veřejnosti k okupaci Československa, táhlo hlavou.

Foto: totalfilm.cz

 

Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Ve filmu prochází vztahem se svou přítelkyní Helenkou, bouřlivým kolejním životem roku 1968, soužitím s mámou doma ve Všetatech, zažije studentské brigády v Kazachstánu a Francii, chodí do školy, pozoruje a mlčí. Stejně jako se od podzimu 68 mění veřejný život, ráz ulic i výrazy lidí, stává se něco s Janem. Jak to, že si ničeho nevšimla jeho dívka, máma, spolužáci? Ještě to ráno si Jan vzal od mámy svačinu, na koleji vtipkoval se spolubydlícím a před odchodem do města se vysprchoval. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí…

Pod režijní taktovkou Roberta Sedláčka exceluje mladý herec Viktor Zavadil, zkušená Zuzana Bydžovská a mnozí další. „Film Jan Palach je bezpečný, střízlivý, skoro usedlý. Ale poctivý po stránce řemesla i v přiznání hrdinovy trvalé neuchopitelnosti,“ komentuje známá filmová kritička Mirka Spáčilová pro IDnes.

Film Jan Palach přichází do kin symbolicky právě 21. srpna. Přijďte si sami udělat obrázek a zavzpomínat na mladíka, který se svým činem nesmazatelně zapsal do českých dějin.

Pokud však dáváte přednost ironičtějšímu pohledu na dobu, která zásadně ovlivnila chod českých dějin, vypravte se na Dobříš. Pod širým nebem tam v úterý 21. srpna budou promítat v Kopáčkově dvoře (na místě bývalého tržiště) všem dobře známé Pelíšky. Začátek je plánován na 22. hodinu.

Reklama: