Měsíc vstoupí do fáze novu už dnes a o nedělní noci tak nebude vůbec rušit kouzelnou podívanou svým svitem. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní rozzáří noční oblohu každou hodinu přibližně 70 meteorů.

Podmínky podobné těm letošním jsou poměrně vzácné, další takové nastanou až v srpnu roku 2023. Kromě meteorické podívané obloha nabídne pohled na 4 nejjasnější planety Sluneční soustavy.

Zorientujte se na noční obloze. Odsud můžete čekat největší nášup meteorů. Anglický zdroj: fvas.net

Vůbec první zmínky o Perseidách najdeme v polovině 3. století n. l. v souvislosti s umučením svatého Vavřince. Právě odsud pochází lidový název meteorického roje. Svatý Vavřinec, jeden z církevních hospodářů dohlížejících na majetek Římské říše údajně neuposlechl příkaz císaře Valeriána a neodevzdal mu církevní majetek. Raději ho rozdal chudým, za což byl 10. srpna roku 258 popraven. Pár dní poté začaly z nebe padat „třpytivé slzy“…

Prvním astronomem, který na jev oficiálně upozornil, byl italský astronom Giovanni Schiaparelli ve druhé polovině 19. století. Ten poukázal i na spojitost meteorů s kometami. Dokonce definoval i domovskou kometu, z jejíhož prachu Perseidy pocházejí. Země každoročně mezi 17. a 24. srpnem svojí dráhou protíná prachový proud rozptýlený za kometou Swift-Tuttle. Prachové částice, tzv. meteoridy, září v atmosféře Země jako meteory. Ty nejmenší mají rozměr zhruba zrnka písku a při průletu atmosférou se zcela vypaří.

Název Perseidy pochází ze souhvězdí Persea, odkud meteory zdánlivě okem postřehnutelně vylétávají. Do atmosféry Země vlétávají rychlostí 59 km/s a my je vidíme, když jsou zhruba 120 km od Země. Větší kousky pohasínají přibližně 80 km nad Zemí.

Na pozorování a fotografování Perseid si najděte místo daleko od města s co nejpanoromatičtějším výhledem. Dalekohled nebude potřeba, Perseidy jsou spatřitelné pouhým okem. Pozorujte je ideálně vleže.

Pokud se chystáte fotografovat, nejlepší je mít s sebou foťák s dlouhou expozicí a širokoúhlým objektivem a stativ. Nastavte vyšší citlivost, zaostřete objektiv na nekonečno, nastavte nejdelší možnou expozici a zamiřte foťákem do libovolné části oblohy. Nejlépe okolo půlnoci k jihozápadu, kde se nachází fotogenický pás Mléčné dráhy. Pak už jen mačkejte spoušť a lovte krásné fotky. Použijte raději samospoušť nebo dálkové ovládání, aby se fotoaparát neroztřásl. Opakujte, dokud vám do záběru nevletí vytoužený meteor.

Pokud se chcete o Perseidách něco dozvědět přímo od odborníků, zajeďte si o nedělní noci do Ondřejova. Na Radarové louce observatoře Astronomického ústavu AV ČR chystají (za jasného počasí) veřejné pozorování. Auto zaparkujte na náměstí a na hvězdárnu dojděte pěšky. Vezměte si s sebou vlastní karimatku a spacák. Hodit se bude nejspíš i repelent (zejména jestli se o téhle události hmyz dozví předem). Doražte nejpozději do 21 hodin. V průběhu pozorování lze i usnout. Odborný výklad je zajištěn.

Hvězdárna v Ondřejově. Foto: mapio.net

Až se pak ráno vzbudíte, můžete si prohlédnout největší dalekohled v České republice i rozsáhlý areál, který je upravený jak park se vzácnými stromy (tzv. arboretum) a řadou moderních plastik. Na výlet pak můžete vyrazit do nedalekého muzea Josefa Lady do Hrusic. V letní sezóně je areál přístupný každý víkend.

Reklama: