Portál pribramnaostro.cz přináší rozhovor s další výraznou osobností Středočeského kraje. Je jím starosta Kolína, zastupitel Středočeského kraje a od října 2017 poslanec Vít Rakušan (STAN). Pro mnohé je snadno zapamatovatelný, protože se neostýchá nazývat věci pravými jmény.  
Je o vás známo, že jste aktivní na sociálních sítích. Chystáte v souvislosti s vaším novým působením v poslanecké sněmovně i jinou formu komunikace se svými podporovateli?
Samozřejmě, že budu své podporovatele, ale i občany Středočeského kraje informovat o tom, co se ve Sněmovně děje. Snažím se o to, zatím jen přes sociální sítě, brzy ale spustíme nový web, na kterém budu psát pravidelně.
Proslýchá se, že plánujete zavést mobilní poslaneckou kancelář. Můžete čtenářům vaši neotřelou vizi představit?
Další věc, kterou bych rád zavedl, je mobilní poslanecká kancelář. Jako poslanec mám povinnost každé pondělí trávit v místě zvolení a být dostupný pro občany Středočeského kraje. Rozhodl jsem se pro tyto účely využívat z důvodu šetrnosti svou kancelář starosty v Kolíně, zdá se mi však jako dobrý nápade i to, že bych jednou měsíčně v pondělí podnikl výjezd i mimo Kolínsko. To znamená, že strávím dopoledne např. v kanceláři starosty či jiné, například kdekoliv u vás v Příbrami, rád bych se v tuto dobu pobavil s místními, nejen podporovateli STAN. Pokud byste uměl toto zařídit, budu moc rád a budu se do Příbrami těšit. 
Co nyní sněmovna řešila či řeší?
Jak jistě víte z médií, po nástupu do funkce nás čekalo hned několik hlasování, která se týkala funkcí v rámci sněmovny. Předseda sněmovny, předsedové výborů, obsazení výborů. Zde jsem se díky svému dlouhodobějšímu zaměření na problematiku bezpečnosti (věnoval jsem se tomu na kraji, jsem garantem této tématické oblasti v programu STANu), stal členem Bezpečnostního výboru a Zahraničního výboru. Jediná věc, kterou jsme zatím v rámci těchto výborů řešili, byla kapitola rozpočtu, která výboru příslušela. A potom jsme schvalovali rozpočet na plénu. Tam zazářila hlavně moje kolegyně ze Středočeského kraje, paní poslankyně Kovářová, která jako zkušená žena navrhovala hned několik přesunů v rámci rozpočtu, prosadila bohužel “pouze” jeden, a to 300 milionů na rozšíření kapacit školek. Teď v lednu se sněmovna zatím rozjíždí, ale už tu máme důvěru vládě.
Jak pohlížíte na kauzu Čapí hnízdo? 
Vím, že to možná vypadá, že se soustředíme pouze na Babiše, na OLAF, na Čapí hnízdo. Nicméně pořád si stojím za tím, že je nesmírně důležité o těchto tématech mluvit. Považuji za absurdní když se vláda opírá o hlasy komunistů a extremistů z SPD, přičemž si pak zvesela mění jednací řád vlády, na jednání vlády nepustí předsedu NKÚ a masově propouští zaměstnance, aby vytvořila místo pro změnu pro svoje lidi. Takovou změnu chceme? Staré struktury sice vyměníme za nové, otázka ale pořád zůstává, zda za kvalitní, za lidi, kteří budou pracovat pro naši zemi, ne pro svůj prospěch. A pan Babiš mne stále nepřesvědčil, že opravdu chce makat pro lidi. Uznávám však, že mediální masáž už je přehnaná.
A co se nyní odehrává na Krajském úřadu Středočeského kraje? 
Děkuji, že se na krajskou problematiku ptáte kolegy Michalika. Já sám ji ovšem stále sleduji také, ačkoliv teď z opozice to máme o něco těžší. Nicméně, jak paní hejtmanka v minulosti prokázala, opoziční práce pro nás bude o to náročnější, protože paní hejtmanku hlídat musíme. Musíme hlídat, kam bude dávat peníze, zda na podporu soukromé akce (aféra Harley-Davidson), nebo na opravy silnic, zvyšování kapacit škol apod. A my kontrolovat budeme.
Máte pro naše čtenáře nějaký vzkaz? 
Moc vás zdravím, přeji vám i dalším příznivcům v Příbrami vše nejlepší do roku 2018, hlavně tedy zdraví, příjemné chvíle strávené s rodinou, a nám všem také trochu méně starostí s politikou.
Reklama: