Jednatel společnosti Staler Martin Roušal (druhý zleva) nemá podle výpisu z rejstříku více zaměstnanců, než je členů ČSSD na fotce. Přesto získal největší městské zakázky.

PŘÍBRAM / Ještě před pár měsíci znal „eseróčko“ Staler z Dubna jen málokdo. Nyní o něm místní vedou vášnivé diskuze a společnost označují za černého koně současné vládnoucí garnitury. Co je příčinou takového zájmu veřejnosti? Jednoznačně úspěch v získávání městských zakázek za velmi krátký čas. Firma Staler, která podle rejstříku dává práci 1 – 5 zaměstnancům, si za necelého půl roku připsala zakázky za více než 25 milionů korun.

Před volbami současná koalice (ANO a TOP 09) kritizovala klientelismus místní ČSSD a často skloňovala příbramskou stavební společnost MTstav. Po dvou letech u moci to podle mnohých vypadá, že se od svých předchůdců nechala inspirovat.

Doslova raketový vzestup společnosti Staler začal letos na jaře. Radnice jí tehdy svěřila nenápadnou zakázku za 336 tisíc na opravu fasády budovy městské policie. Poté už přišla daleko větší bomba. Výstavba 23 malometrážních bytů pro seniory v pavilonu bývalé 8. Základní školy za 16,7 milionů korun. Na konci léta následovala menší zakázka na parkoviště Hvězdička za 1,2 milionu korun. Poslední zakázkou, kde Staler v čele s jednatelem Martinem Roušalem, novým členem příbramské ČSSD uspěl, je výstavba nízkoprahového centra pro lidi bez domova za 7,6 milionu. Nabídková cena 7 590 799 Kč bez DPH byla podle místostarosty Václava Švendy (TOP 09) jen o 83 tisíc nižší než druhá v pořadí. Kontejnerové bydlení pro lidi bez přístřeší by mělo vzniknout i přes silný odpor čtyř stovek lidí a opozičních zastupitelů, a to nejpozději do konce roku. Obyvatelé Rynečku, kteří na protest sepsali petici, se obávají o své děti a také o to, že jejich nemovitost ztratí na ceně. 

Společnost Staler však není úspěšná jen v městských zakázkách. Na svém Facebooku před měsícem umístila fotky příbramské nemocnice (ředitel Stanislav Holobrada ČSSD. pozn. redakce), které děkuje za další svěřenou zakázku. Jednalo se o výměnu oken zdejší ortopedie a další drobné úpravy. Výše zakázky není známá.