Čertovský Krampus v Příbrami uznávaná pediatrička nedoporučuje

Průvod půjde třídou Osvobození od Q-klubu směrem na náměstí 17. listopadu a chybět nebude ani ohnivá show. FOTO: mariazellerland-blog.at

PŘÍBRAM  / Plánovaný průvod Krampusů, který se uskuteční 1. prosince, rozpoutal na sociální síti diskuzní lavinu. Maminky se zde navzájem informují, jestli se této divoké čertovské akce vůbec zúčastnit. Zatímco jedna část je nadšena, druhá se bojí, aby svému dítku nezpůsobila šok. Server pribramnaostro.cz proto oslovil příbramskou dětskou lékařku a zeptal se jí na odborný názor. 

„Dětem do sedmi let bych tuto akci rozhodně nedoporučovala. Na sestřičku z ordinace vybafl v Praze obdobně hrůzostrašný čert a půl roku o ničem jiném nemluvila,“ říká uznávaná příbramská pediatrička Marie Valášková. Co naopak doporučuje všem, je mikulášská nadílka na Březových horách. „Byli jsme tam s malým vnoučkem. Šlo o velice pěknou a milou akci,“ dodává.

S pediatričkou souhlasí i mnoho maminek. „S dětmi? Ani omylem! Dítě z toho může mít trauma a začít například koktat,“ komentuje akci rozhořčená maminka.

„Tak mého syna jen tak něco nezastraší, takže ho nejspíš hodím rovnou k nim, třeba začne konečně poslouchat!“ žertuje druhá.

Jakmile 1. prosince odbude 17 hodina, ovládnou Příbram rachotící rohaté příšery, kterým není nic svaté. To je Krampus! Krampus je světoznámá rohatá rachotící příšera, která v Rakousku a na jihu Německa odpovídá českému pojetí čerta. Zatímco Mikuláš děti odměňuje dárky, Krampus má za úkol potrestat zlobivé děti. Krampus zlobivé děti sní a kolem 22. prosince se přemění v normální lidskou bytost. Není proto divu, že tato děsivá tradice nahání strach mnohým dospělým, natož pak dětem.