Jana Puklová založila skupinu Radost Příbramáčkům. A radost opravdu dělá. FOTO: archiv

PŘÍBRAM / Pomohla už desítkám chudých rodin z Příbramska. Pravidelně pořádá sbírky, dobročinné dražby, aktivně spolupracuje s příbramským a sedlčanským azylovým domem. Po nocích třídí oblečení a hračky pro dětský domov v Lazci. O kom je řeč? O třiatřicetileté Janě Puklové z malé obce nedaleko Příbrami, jejíž tvář mnozí z nás znají třeba z reality show Výměna manželek. Co tuto mladou, už brzy dvojnásobnou maminku, žene stále vpřed? Kde bere neustálou chuť nezištně pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují? To vše se čtenáři serveru pribramnaostro.cz dozví v našem rozhovoru.

Jste zakladatelkou facebookové komunity Radost Příbramáčkům, která nyní čítá na sedm stovek členů. V čem vaše pomoc spočívá?

Tuto skupinu jsem založila proto, aby všichni, kteří mi dennodenně dávali věci pro potřebné viděli, že pomoc je opravdu cílená, a že vše co dostanu, se brzy dostane k těm, co to potřebují. Začala jsem spolupracovat s dětským domovem Pepa v Lazci. Díky našim členům se skládáme na narozeninové dorty a dárky. Teď plánujeme sbírku na Mikuláše a také dražbu nejrůznějších věcí. Z výtěžku pak pořídíme vánoční dárky. Díky tomu, že se tato aktivita dostala mezi lidi, jsem navázala spolupráci s příbramským a sedlčanským azylovým domem.

V azylových domech je vaše pomoc jistě velmi vítaná. V čem však konkrétně?

Snažíme se například lidem pomoci zajistit vybavení do sociálních bytů, které dostanou od města.

Pokud budu chtít pomoci, stanu se tedy členem skupiny Radost Příbramáčkům, nabídnu například oblečení či nábytek, a vy je následně dopravíte potřebným?

Ano. Je to tak. Dětem z dětského domova dáváme k narozeninám za pomoci členů voucher na nákup oblečení. Běžné věci, jako oblečení a hračky nafotíme a dáme je do alba. Pak označíme dotyčnou maminku, která věc darovala a následně vložíme foto z předání daru. Vše je maximálně transparentní. Peníze nebereme.

Co vás vůbec vedlo k tak chválihodné a časově náročné práci?

Nevím. Byla to obrovská náhoda. Jedna maminka sháněla věci pro svoji kamarádku. Ta měla údajně bydlet v sedlčanském azylovém domě. Nedalo mi to, zavolala jsem tam s tím, že uděláme velkou sbírku. Ředitel tamního zařízení mě však překvapil, když mi sdělil, že nikdo takový tam nebydlí. Dotyčná paní chtěla všechny věci pro sebe! Každopádně mi to nedalo, zavolala jsem řediteli zpět a zeptala jsem se ho, zda by měli o sbírku hraček, oblečení, knížek, postýlek nebo kočárků zájem. Tak to celé začalo.

Za dva měsíce se stanete dvojnásobnou maminkou. Do poslední chvíle jste chodila do práce, staráte se o blaho těch, kteří to nejvíc potřebují. Kde berete energii?

Právě tohle vše mě dobíjí. Když věci předáme a uděláme radost lidem, kteří na tom nejsou dobře.

Působíte velmi skromným dojmem. Je to jen můj pocit?

Jsem pouhým zprostředkovatelem (smích). Dělala jsem to tolik let a nikdo o této pomoci extra nevěděl. Až se založením skupiny na Facebooku se to dostalo mezi lidi. Denně mi chodí desítky zpráv s tím, co vše chtějí darovat. Jsem bohužel velmi omezena skladovacím prostorem. Po nocích věci na půdě třídím, pytluji. Velké věci a nábytek dávám k rodičům.

Lidé si vás mohou pamatovat jako účastnici reality show Výměna manželek. Šla byste do toho znovu?

Byla to veliká životní zkušenost, ale znovu bych do toho nešla. Když to člověk vidí v televizi, přijde mu to relativně v pohodě. Já jsem bojovala s psychikou. Kvůli těm dětem. Ono, dělat si děti a nevěnovat se jim, je nefér. Dítě není věc. Věnovat se mu není o penězích. Mít tři zdravé děti, celý den prokouřit a prohrát na pc hrách, mi přijde divné. Vštěpovat jim odmalička, že se nemusí učit, protože se budou v Americe živit tělem, je pro mě nepřijatelné.

Jak výměnu ustál manžel?

Statečně. Moje přání bylo, si toto zkusit. Ukecala jsem ho. Moc si toho vážím. Je to hodnej chlap. Chrání svoji rodinu. Myslím, že nečekal, že dostane někoho, kdo nemá rád děti a jeho podmínka pak logicky byla, zůstat celou dobu výměny doma. Vyšel z toho jako přepečlivý otec, ale lepší než čuně.

Co chcete na závěr vzkázat našim čtenářům?

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem maminkám, členkám a členům naší skupinky, kteří mi každý den vozí nebo předávají věci, které dál putují potřebným. Děkuji za vaši důvěru. Bez vás by z celého projektu nebylo nic.