Pomalu se rozjíždí kampaň do voleb do zastupitelstev krajů. Ve Středočeském kraji se o přízeň voličů bude 22 uskupení. Jedním z nich jsou i Starostové a nezávislí (STAN), kteří se svou kampaní „Melouny spravedlivě“ nedávno zavítali i do Příbrami.

Podle lídra kandidátky STANu kolínského starosty Víta Rakušana totiž kraj s penězi hospodaří nezodpovědně a to by se mělo změnit. „Kraj ty finanční melouny v současné době městům a obcím nerozděluje. Kolín několikrát žádal Středočeský kraj o peníze za těch šest let, co tam jsem starostou, marně, zatímco do měst a obcí, kde vládne ČSSD a komunisté ten finanční tok nasměrovaný je. Proto chceme, aby to melouny byly rozdělovány spravedlivě, takže ta naše kampaň je takový fórek, ale myslím, že lidé to chápou,“ uvedl k tématu kampaně Vít Rakušan.

Vedle rozdělování peněz je podle STANu dalším velkým problémem pro obyvatele celého kraje zavedení tzv. modrých zón v Praze. Ty v současné době citelně zkomplikovaly dojíždění do Prahy všem lidem, kteří tam jezdí za prací apod. „Jako Starostové a nezávislí jsme prostřednictvím poslankyně Kovářové podali návrh na přezkoumání vyhlášení modrých parkovacích zón v Praze. Ministerstvo dopravy toto nařízení přezkoumá, zda toto vyhlášení proběhlo dle všech regulí,“ vysvětluje Rakušan. Podle jeho slov je nepochopitelné, že pražský radní pro dopravu je ze stejné strany jako hejtman Středočeského kraje Petera, tedy z ČSSD a oba nebyli schopni se v této věci domluvit a sladit své kroky. „Bylo chybou zavést modré zóny v Praze 5, když nejsou na okrajích Prahy vybudovaná záchytná parkoviště pro ty, kteří denně do Prahy dojíždějí za prací. V Příbrami je takových lidí hodně a ti teď mají s parkováním v hlavním městě problém. Od magistrátu i vedení kraje šlo o velmi nepromyšlený krok,“ dodává příbramský zastupitel a Rakušanův spolukandidát do kraje Petr Kareš, který se také účastnil rozdávání „spravedlivých melounů“ na náměstí 17. listopadu.

Pokud by STAN ve volbách uspěl, chtěl by se také zaměřit na zkvalitnění školství. Především toho středoškolského. Podle Víta Rakušana totiž současné vedení kraje školství neřídí, občas opraví nějakou budovy školy, ale nemá podle něj funkční koncepci školství. „Například tady v Příbrami máte dvě gymnázia, což také není úplně obvyklé. My bychom ale nechtěli nějaké školy primárně zavírat. V kraji jako v jednom z mála evidentně obyvatel přibývá, takže my si myslíme, že školy ve městech, které jsou blízko Prahy, jako je například Příbram, budoucnost mají. Podle nás jde pouze o to, nestavět naopak v této chvíli nová gymnázia jako tomu bylo třeba v Hostivici, kde bylo podle mě postavené zbytečně,“ vysvětluje kandidát STANu na středočeského hejtmana Vít Rakušan s tím, že rozhodně by žádné školy nerušili, pouze by se zaměřili za optimalizaci studijních oborů tak, aby lépe odpovídaly požadavkům trhu práce ve středních Čechách.