Sobota patřila v Příbrami pořádným hudebním peckám. Dorazila i kapela Výčep (na fotografii). FOTO: vycep.com

Zítra odpoledne se uskuteční v hudebním klubu Junior přehlídka bigbeatových legend z regionu. Od poledne až do noci si bude možné poslechnout kapely, které od 70. do 90. let měly vliv na místní scénu. Sobotní festival zároveň pomyslně navazuje na legendární příbramské Bigbeatové festivaly. Jejich tradice sahá až za rok 1978. Více nám chystané hudební události řekl jeden z pořadatelů David Drozda.

Pořádáte bigbeatový festival, jak bude probíhat?

Akce se koná v rámci 800 let oslav města Příbram. Zdálo se nám, že na rockery se během příprav programu trochu pozapomnělo a tak bychom to touto akcí chtěli změnit. Navíc Příbram byla a stále je poměrně velkou líhní rockových a bigbeatových kapel. Měla by to být taková sešlost muzikantů, kteří tady na Příbramsku působili především v 70. až 90. letech minulého století. Program začne ve 12 hodin videoprojekcí, na kterou pak odpoledne navážou hudební vystoupení jednotlivých kapel.

Bylo těžké všechny kapely získat?

Ani ne. Vystoupí celkem 16 kapel z Příbrami a okolí. Problém s jejich účastní nebyl, protože se všichni vlastně mezi sebou známe, tak jsem postupně oslovil několik kamarádů a kdo chtěl a mohl, tak v programu vystoupí. Lidé si mohou tak těšit například na Tlakové galoše, Uran Uran, Deuteron, Magor City Orchestra nebo trojici Axial, Výčep, Wurm. Z těch mimo příbramských pak přijede třeba legendární Sára ze Sedlčan, nebo dobříšští Rock History a mnoho dalších.

Nedávno oznámila Gentiana pauzu ve vystoupeních kvůli zranění jednoho z hudebníků, Bon Pari už de facto neexistují a podobně. Jako to bude s kapelami, které z nejrůznějších důvodů nemohou vystoupit?

Kapely, které z nějakého důvodu nemohou zahrát, ale výrazně se podepsaly na rockové scéně v regionu, budou k vidění právě prostřednictvím té videoprojekce od 12 do 14 hodin. Vedle zmíněné Gentiany nebo Bon Pari, to budou E!E, Parta Busiče Karhana, Mofí Band, Vrch a další.

Ty sám jsi muzikant, vystoupíš tedy s nějakou kapelou zítra na pódiu?

Já budu hrát s Deuteronem, který se sejde poprvé téměř po 20 letech. Vedle mě se pak jako muzikant představí i další z organizátorů naší akce, bývalý dlouholetý pedagog Petr Kareš, který vystoupí jako bubeník s Wurmem, lídr – zpěvák Špejbls Helprs Petr Průša, který to rozjede s Axiálem, Pepa Krajč – rocková legenda, původní kytarista Galan Matren, nyní dlouhá léta katarista Sáry. Ivan Eis opustí na sobotu kytaru a rozduní basu. Těšíme se na partu lidí, muztikantů i nemuzikantů z prostředí Hauzu, kteří na bigbeaty vždy chodili. Tradičně na vysoké úrovni bude vystoupení Výčepu, nejleší kapely z Příbrami VII. Jsem zvědavej na bigbít z Rožmitálu, přiveze ho Drops.