Banán z příbramského Albertu. Podle experta se jedná o kuklu motýla.

Velký poprask ve facebookové skupině příbramských maminek vyvolala fotka trsu banánů koupeného v místním Albertu. Autorka snímku se v této virtuální komunitě ujišťovala, zda se nejedná o smrtelně jedovatého pavouka. Pomoci se dovolávala u hasičů i policie. Marně. Nikdo z nich nedokázal určit, zda jsou její obavy oprávněné. Ženě nakonec pomohli odborníci z hrachovské záchranné stanice Ochrany fauny.

Redakci pribramnaostro.cz odborník z tamního zařízení sdělil, že si ovoce odvezl a následně zjistil, že se jedná o neškodnou kuklu motýla.

Panika mladé maminky byla podle fotografie naprosto oprávněná.

V zimě loňského se totiž tento smrtelně jedovatý druh pavouka – palovčíka brazilského objevil ve vsetínském supermarketu. Jedná se přitom o vůbec nejjedovatější druh, který dokáže jedním kousnutím zabít člověka.

Obchodní řetězce samy toto riziko přiznávají. „Stává se to, zhruba jednou za pět let. Banány se vozí přímo z plantáží, kde se i balí. Opatření proti takovým situacím máme celou řadu, ale pavouk je živý organismus. Skrývá se a utíká, takže to nemusíte vždy odhalit,“ řekl před časem pro server tn.cz Václav Koukolíček z tiskového oddělení českého Tesca.