foto: archiv V. Kratochvíla

Po letošní zkušební projekci v letním kině se opět začíná mluvit o jeho opětovném zprovoznění. Podle návštěvnosti promítání snímku Příběh kmotra by veřejnost zájem zcela určitě měla. Že se ale nutně nemusí promítat jen staré filmy, to dokazuje případ fungovaní letního kina v nedalekém Milevsku. Tam se promítá už několik let a dokonce zdarma. Více nám řekl Vít Kratochvíl, ředitel Domu Kultury Milevsko, pod který provoz letního kina spadá.

Je pravda, že letní kino v Milevsku promítá zdarma?

Ano. Promítání letního kina se koná v rámci projektu Milevské kulturní léto od roku 2009 pravidelně vždy každé červencové a srpnové úterý. Začátek představení je vždy po setmění, zpravidla v červenci od 21 hodin a v srpnu od 20,30. Vstupné se v rámci tohoto projektu v amfiteátru DK Milevsko nevybírá.

Jak se to podařilo zajistit?

Milevské kulturní léto je financováno z více zdrojů jako je město Milevsko, Jihočeský kraj, sponzorské dary, rozpočet DK Milevsko a Milevského kraje o. p. s.

Má kino moderní digitální techniku, nebo jede ještě na „kotouče“?

Promítání letního kina funguje formou veřejných projekcí DVD, zapůjčených od oficiálních distribučních společností.

Jaký způsobem se filmy pro promítání vybírají?

Při několika prvních ročnících tohoto projektu jsme dali možnost návštěvníkům si v předstihu filmy vybrat. To se uskutečnilo formou hlasování na webu a fyzicky vyplněním lístků v Domě Kultury. V posledních asi třech letech už vybíráme filmy sami. Nasazujeme především novinkové české filmy, které jsou čerstvě v distribuci na DVD. Letos tak návštěvníci mohli shlédnout např. filmy Lída Baarová, Gangster KA, Jak básnící čekají na zázrak nebo pohádku Řachanda.

Kromě promítání pořádáte v areálu letního kina i další akce?

V rámci zmíněného projektu Milevské kulturní léto pořádáme v letních měsících v amfiteátru DK Milevsko vždy ve čtvrtek koncerty regionálních hudebních kapel. Ani na tyto akce nevybíráme vstupné.

Stěžují si někteří obyvatelé například na hluk z koncertů? Jak takové připomínky řešíte?

I touto formou bych rád poděkoval občanům, bydlícím v okolí amfiteátru DK Milevsko, za jejich vstřícnost. Samozřejmě jednou za čas si někdo přijde stěžovat… Na jaře letošního roku ale zastupitelstvo města schválilo novou městskou vyhlášku, která se týká nočního klidu. Doba nočního klidu je při těchto akcích definována od půl jedenácté večer. Do té doby je hlasitá produkce vždy ukončena.