Ilustrační foto

V prvním školním týdnu se už tradičně koná celorepubliková bezpečnostně dopravní akce „Zebra se za tebe nerozhlédne“. Ta učí školáky, jak správě přecházet silnici. Příbramští policisté letos zásady správného přecházení učili školáky u ZŠ ve Školní ulici.

Hlavním cílem bylo posílit v nich zásady při vstupu do vozovky. Principy správného vstupu do vozovky policisté s dětmi probírali přímo na přechodu před školou v úterý 6. září. „Děti jsou většinou ještě plné zážitků z prázdnin a chvíli jim trvá, než si zvyknou na nový denní režim a především nejsou až tak obezřetné,“ uvedla k akci policejní mluvčí Monika Schindlová.  Od policitů děti také dostaly úkolníček s vyobrazením zebry. V odpoledních hodinách se pak uskutečnila ve školní družině přednáška zaměřená na dopravu. „Prvňáčci se dozvěděli, jak se chovat jako chodci nebo cyklisté, jaké jsou dopravní značky a podobně,“ dodala příbramská policejní mluvčí.

Chodci by měli vědět:

* přechází se přes přechody, pokud jsou na dohled,

* při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem,

* před vstupem do vozovky musíme odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit,

* je nutné počkat, až automobil opravdu zastaví,

* při přecházení si musíme všímat i druhého jízdního pruhu. Jeden vůz nám dá přednost, v protijedoucím vozidle si ani řidič nevšimne, že někdo jde přes vozovku,

* musíme respektovat signalizaci, červená znamená stůj,

* neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech!

* pokud není přechod, můžeme silnici přejít na přehledných místech, ne před křižovatkou, v zatáčce apod.,

* je nutné se 3x rozhlédnout – vlevo, vpravo a znovu vlevo,

* je důležité nosit reflexní prvky, za šera nebo při hustém dešti je takto označený člověk vidět až na 200 metrů. Od února navíc platí nová povinnost chodců, a to mít na sobě reflexní prvek, pokud se pohybují mimo obec podél okraje vozovky za snížené viditelnosti, a kde není veřejné osvětlení. Prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu.