Kamýcký starosta je také nadšený ochotnický herec a režisér

Kamýcký starosta Petr Halada (STAN), kandiduje letos na podzim do krajského zastupitelstva. S lidmi komunikuje často pomocí sociální sítě facebook, kde se například podělil o nápad vysadit do Brd divoké koně. Vedle politiky je jeho velkým koníčkem ochotnické divadlo nebo práce s dětmi. Proč se rozhodl kandidovat a proč by rád viděl divoké koně v Brdech, to nám prozradil v nedávném rozhovoru.

Proč jste se rozhodl kandidovat do krajského zastupitelstva?

Protože mě ukecali… (smích). To je jedna věc, druhá věc je, že si myslím, že by se ten kraj dal řídit trošku jiným způsobem. Dlouhodobé řízení největších polických stran v České republice mě nepřesvědčilo, že ten kraj řídí dobře. Jednak je tam obrovský klientelismus a myslím si, že i funkce se tam dávají za odměnu. Je to zkrátka vidět, že se rozdávají placené funkce na kraji, ta placená místa se vytváří uměle, proto aby se někdo někde upíchnul a mě tohle šíleně vadí. Já si myslím, že z veřejných peněz by to takhle nemělo být.

Kampaň do kraje vedete poměrně hodně na sociální síti facebook, kde ale často čelíte nejrůznějším slovním útokům. Všem těmto útočníkům neváháte odpovědět, není to pro vás vyčerpávající?

Já jsem na to zvyklý, protože když jdete v Kamýku po ulici, tak vás kdekdo zastaví a chce po vás odpověď a klade vám otázky. I já jsem rád, když mě někdo odpovídá a mé otázky nezůstávají bez odpovědí. Což mě třeba vadí i na Středočeském kraji, protože tam když napíšete, tak to spadne do černé studny a už vám nikdy nikdo neodpoví. To mě ale šíleně vadí, protože si myslím, že na reakce občanů je potřeba odpovídat adekvátně a proto také s lidmi diskutuju. Když chci něco vyřešit, tak jdu mezi lidi a vyříkám si to s nimi na místě, protože se pak dost často stane, že je přesvědčíte o tom, že pravdu máte vy a že je to rozumné řešení. Já se ale snažím problémům předcházet a diskutovat o něm s lidmi dřív než nastane, ale ne vždycky se to podaří viz. dohady na facebooku kolem umístění popelnic pro chataře ve Velké.

Sedmnáct let jste starostou, jak se komunální politika podepsala na vašem zdraví? Spíte dobře?

Já spím dobře celý život, pokud nejsou povodně. Když jsou povodně, to naopak nespím celé noci a je to opravdu drama. No to víte, že se to trochu na zdraví podepisuje. Stresů přibývá a pak se v tom těle tu a onde zamotá jinak než by mělo.

Nedávno jste se zmínil na facebooku, že byste v Brdech uvítal vysazení divokých koní, praturů nebo zubrů, proč se vám tento nápad líbí?

Viděl jsem to v několika národních parcích, kde to funguje a myslím si, že to není špatný nápad. Opravdu si myslím, že by to v těch Brdech mohlo být. Když pak jdete tím lesem a vidíte ta zvířata, tak je to unikátní. Tady v okolí Kamýka se opět objevili zajíci, což mě nadchlo a také se kolem pohybují dva jeleni a ty když potkáte, tak to je úžasné. Když jde ten jelen s deseti laněmi, tak to je přece nádhera. Jsou také lišky nebo jsem v lese potkal i jezevce.

Nemyslíte si, že by velká zvířata jako pratuři nebo zubři mohli návštěvníky Brd vylekat?

Je krásné, že se zvěř zase vrací do lesů a pokud by se něco takového povedlo v Brdech, mně by se to líbilo. Ale možná, že by pak ty nájezdy houbařů a borůvkářů do Brd nebyly tak masové. Já jsem asi před dvaceti lety potkal medvěda v Tatrách a můžu vám říct, že jsem měl tedy půlky stažené.

Sledoval jste spuštění provozu turistické linky do Brd?

Ano, přečetl jsem si, že o linku je malý zájem a tak jsem všem svým známým z Příbrami říkal, ať jezdí do Brd tímto autobusem. Ovšem lidé jsou dost pohodlní. Mně se to tady v Kamýku také stalo, že lidé po něčem volali, a když se to pak udělalo, tak se ukázalo, že o to není žádný zájem.

Vedle politiky se věnujete také dětem nebo ochotnickému divadlu, kde dokonce režírujete. Co vás k tomu přivedlo?

Režisérem jsem z donucení, protože to nikdo nechtěl dělat, ale já chci hlavně hrát. Nejdřív jsme dělali jen takové skeče, které napsala Hanka Synková, což je taková dobrá duše tady, v rámci Kamýckého prášení. To se nám zalíbilo a tak jsme si řekli, že budeme dělat divadlo. První hrou byly Drdovy Dalskabáty. Dnes už máme čtyři hry a zkoušíme další.