O víkendu v Podlesí představí ochotníci z Čenkova novou komedii

O tomto víkendu vystoupí v lesním divadle Skalka v Podlesí ochotníci z Čenkova. Publiku se představí se svou novou autorskou hrou Zářivá hvězda, kterou napsala jejich dvorní autorka Lída Boudová.  Je to už jejich šestnáctá inscenace.  Více nám o představení řekl principál z donucení, jak o sobě sám tvrdí, Jaroslav Bouda.

Jardo, o čem je nová hra vašeho souboru?

Přestože hra začíná na pohřbu, tak je o životě. Hlavní hrdinka Cilka, která byla autorkou dětské literatury, rekapituluje svůj život od dětství až do dospělosti.  Děj začíná někdy v 60. letech 20. století a pokračuje až téměř do současnosti. Do toho příběhu Lída použila jak osobní zážitky, tak příhody lidí z jejího okolí. Proto většina těch událostí, které diváci uvidí, je autentických.

Co bylo na přípravě nejnáročnější?

Hru jsme zkoušeli asi čtvrt roku. Během té doby nás asi nejvíc trápily absence některých členů souboru, ale to k ochotnickému divadlu tak nějak patří. Ale takovým zásadním problémem bylo, kdo co bude hrát. My nemáme režiséra a tak jsme si na začátku nějak rozebrali role, ale během zkoušení se ty postavy přeházeli podle toho, komu která ta role víc sedí. Tyhle změny nám dělaly asi největší potíže.

Projevilo se to nějak na složení souboru?

To že někdo stále nemohl chodit na zkoušky, nám vlastně paradoxně pomohlo zajistit novou posilu souboru Kristýnu Lojkovou. Ta předtím nikdy divadlo nehrála a vlastně ani hrát nechtěla, ale chodila se dívat na naše zkoušky. Kvůli absencím hlavních představitelek jsme jí jednou poprosili, jestli by tu hlavní roli nemohla aspoň přečíst, abychom mohli zkoušet. No a ona nás šokovala tím, že to přečetla tak perfektně, že by to tak někdo z nás jen těžko dokázal.  Od té doby tedy hraje dětskou verzi Cilky, ale někdy zaskočí i v té dospělé variantě.

Část hry se odehrává na pohřbu, jak bylo náročně sehnat rekvizity?

Sami jsme si netroufli na to vyrábět třeba rakev. Tu nám udělal náš kamarád Daniel Terč, který je děsně šikovný na tyhle věci a ta rakev je opravdu luxusní. Žádnou takhle skvělou rekvizitu jsme ještě neměli. Je tak dobrá, že snad kvůli ní bude muset Lída napsat nějakou další hru, kde ji využijeme. No a nebo jí pak použijeme pro někoho z nás (dodává se smíchem – pozn.autora). Ale doufám, že jí v Podlesí nebudeme potřebovat pro nějaké diváky.

Co si přejete do Podlesí?

Aby přišli diváci, vyšlo počasí a nikdo nezapomněl text. I když ten výpadek textu můžeme ovlivnit, když tak holt začne mluvit někdo jiný, ale divákům, větru a dešti zatím ještě neporoučíme… (smích).

Komedii Zářivá hvězda můžete vidět od pátku 19. 8. do neděle 21.8. od 20,30 hodin v lesním amfiteátru Skalka v Podlesí. Vstupné je dobrovolné.

Reklama: