Ilustrační foto

Předejít případným falešným obviněním ze zneužití svých pravomocí pomáhá městským strážníkům v Dobříši nové vybavení. Tím je čtyřcentimetrová kamera, kterou nosí strážci pořádku na klopě uniforem.

Kamera natáčí celý průběh služby dobříšských městských policistů a pomáhá je tak chránit před nařčením z nějakých nestandardních postupů, například z korupčního jednání, nadržování někomu nebo při obvinění, že používají nepřiměřené donucovací prostředky a podobně. „Kamery se používají také k záznamu situací, když se například řidiči chtějí vymlouvat, že někde stáli jen pár minut – strážníci je mohou poté usvědčit ze lži. Po každé směně strážníci záznam kontrolují a situace, které by mohly být v budoucnu konfliktní, uloží. Minikamery fungují také jako prevence. Lidé již vědí, že je máme, proto se ani do konfliktních situací až tolik nepouštějí,“ uvádí na webových stránkách města zástupkyně velitele městské policie Dobříš Alena Kovaříková.

Kameru musí strážník nosit při sobě po celou dobu svojí služby. Nahrávka je poté naprosto jasným důkazem, co se ve chvíli incidentu na místě skutečně stalo. V případě konfliktu nebo i soudu natočený záznam slouží jako důkazní materiál.