Švenda: Příbram levně vyprodává byty, které za draho vybudovala.

Otázka prodeje nástavbových bytů v Dlouhé ulici v Příbrami III rozdělila koaliční zastupitele. Část zastupitelů nechtěla byty prodávat vůbec a nebo za vyšší částku, než za kterou je současným nájemníkům slibovalo předchozí zastupitelstvo složené z ČSSD a ODS. Druhá část zástupců města a to jak z řad opozice, tak i současné koalice se domnívá, že jednou daný slib se má dodržet. Nakonec zastupitelé odhlasovali původní cenu, kterou slíbili jejich předchůdci. Svůj názor na celou věc nám zaslal příbramský místostarosta Václav Švenda z TOP09:

Těsná většina zastupitelstva na jednání 27. června 2016 odhlasovala prodej dalších městských bytů za částku, o které se může většině těch, kteří hledají bydlení, jen zdát. Městský byt o rozloze 50 metrů čtverečních vyjde kupce na 75.000 korun. Zastupitelé TOP09 tento prodej nepodpořili.

Oproti výprodejům v minulosti se tento velmi odlišuje. Tyto byty totiž nespadly Příbrami bezplatně do klína. Vybudovalo je samo město jako nové v letech 1997 a 1998, kdy do celého projektu vložilo 23 milionů korun z vlastního rozpočtu a 16 milionů z národních dotací. Náklady na jednu bytovou jednotku činily průměrně 775.769 korun.

Každý zastupitel má své důvody a svědomí. Někteří hlasovali z čirého populismu, pro některé možná bylo důvodem usnesení zastupitelstva z roku 2009 schvalující prodej bytů za 1050 Kč/m2, které vnímali jako slib města. Ale i v tom je několik rozporů: 1) Dotaci od daňových poplatníků dostala Příbram na vybudování nájemního bydlení, které bude sloužit těm, kteří nedosáhnou na vlastní byt. Tedy nikoliv pro byty určené k prodeji. 2) Usnesení zastupitelstva o tom, jak se bude nakládat s byty osm či devět let předtím, než vyprší podmínky přidělení dotace, je samo o sobě nesmyslné. 3) Na základě tohoto usnesení nebyla podepsána ani žádná smlouva o smlouvě budoucí. 4) Navíc podle pondělního rozhodnutí zastupitelstva město prodává byty za cenu 1500 Kč za metr čtvereční i nájemníkům, kteří zde bydlí až od roku 2013.

Za zavazující považuji především slib, který jsem dal svým voličům, a to že městský majetek budu spravovat s péčí řádného hospodáře. Jako místostarosta, podobně jako mí kolegové zastupitelé z TOPky, jednoznačně nadřazuji plnění tohoto závazku nad usnesením z doby před několika lety, kterým jen tehdejší populisté vyvolali v nájemnících očekávání, jež zásadně neodpovídá ekonomické realitě.

Protože zastupitelé, kteří se chtějí zalíbit veřejnosti, už přispěchali s tradiční kritikou v duchu, jak se TOPka snaží z někoho sedřít kůži, rád bych také podotkl, že naším cílem rozhodně nebylo prodávat tyto byty za tržní ceny. V zastupitelstvu ale bohužel nebyla žádná vůle hledat kompromis. Město tak prodalo velmi levně 51 bytů, za které dostane přibližně tři a půl milionu korun. A přitom i při netržních cenách mohlo dostat pětkrát tolik. Mrzí mne, že to, co někteří současní zastupitelé kritizovali před komunálními volbami v roce 2014, nyní schvalují.

Do budoucna před námi stojí jedna zásadní otázka: Má v tom město pokračovat, stavět nové byty a nájemníkům je prodávat za necelou desetinu nákladů? Pokud bychom patřili mezi bohatá města s výrazným přebytkem v rozpočtu, dal by se tento přístup považovat za poněkud svéráznou, ale snad stále bytovou politiku. Příbram však v takové situaci rozhodně není.

Nový prodej byl naprosto zbytečný a nebylo jej vůbec nutné dělat, mj. také proto, že město po předešlých výprodejích už skoro žádné byty nemá. Už v roce 2009 se zastupitelstvo dopustilo velké chyby, že deklarovalo ochotu v budoucnu tyto byty prodat. Zcela pragmaticky jsme chtěli tuto nepochopitelnou věc napravit i za tu cenu, že se na nás bude několik nájemníků dívat skrz prsty. Nepřišli jsme totiž do politiky, abychom preferovali jednu skupinu občanů na úkor druhé.

Václav Švenda
místostarosta Příbrami, TOP09