Kateřina Englichová a Vilém Veverka - duet harfy s hobojem. FOTO: martinandrle.cz
Reklama:

PŘÍBRAM / Příbramští zastupitelé po téměř hodinové diskuzi schválili podporu významné kulturní akci – Festivalu Antonína Dvořáka na dva roky dopředu v celkové výši 2,4 milionu korun.

Koalice ANO a TOP 09 v tomto bodě programu nebyla jednotná. TOP 09 usilovala o delší podporu, a to na čtyři roky. Podle místostarosty Václava Švendy ústav Dvořákovo Příbramsko, který festival pořádá, získá díky této finanční jistotě šanci lépe nasmlouvat účinkující, a tím zajistit kvalitnější program.

Opozici i koaličnímu hnutí ANO se zdál závazek do roku 2021 příliš dlouhý. „Nevidím důvod, proč bychom natolik významný festival na další roky nepodpořili. Ale proč se zavazovat na tak dlouho dopředu,“ ptala se vesměs obdobně opozice i část hnutí ANO. Tak dlouhý závazek, který by sliboval podporu by se podle zastupitele Petra Větrovského líbil bezpochyby všem.

                                                Historie festivalu

Hudební festival Antonína Dvořáka se může pyšnit mnohaletou tradicí, během níž se jeho organizátorům podařilo etablovat jej mezi kulturní akce vysoké úrovně a v místech svého konání i prvořadého významu. Vznikl roku 1969 z iniciativy Společnosti Antonína Dvořáka (předsedou byl tehdy dr. Karel Mikysa) a Okresního kulturního střediska v Příbrami, kterým tehdy přislíbilo finanční podporu Ministerstvo kultury.

A podpora to nebyla nikterak malá, protože tehdy umožňovala zvát i takové orchestry jakými jsou např. Česká filharmonie, Symfonický orchestr FOK hlavního města Prahy, PKO, Slovenská filharmonie či Filmový symfonický orchestr. Na festivalu v těchto letech však nechyběla ani celá řada vynikajících těles ze zahraničí.

Příbramští se tak mohli stát rovněž svědky špičkových výkonů např. Leningradské filharmonie a Moskevské státní filharmonie, v neposlední řadě sem zavítala i Varšavská státní filharmonie nebo Royal Philharmonic Orchestra London s dirigenty Markem Emlerem, Charlesem Grovesem, Arvidem Jansonsem a Dimitrijem Kitajenkem.

Po roce 1989 však došlo podobně jako v celé kulturní sféře i zde k významným organizačním změnám. Od r. 1990 převzalo jeho organizaci Divadlo Příbram, kde (snad) z nedostatku finančních prostředků festival ustrnul na třech až pěti koncertech a to z velké části pouze komorních.

 

 

Omlouváme se, diskuze byla z technických důvodů dočasně pozastavena.